avatar

SPOR HAYATINDA UNUTULMAMASI GEREKEN EN ÖNEMLİ NOKTALARDAN BAZILARI..

4 Nisan 2018
28 defa okundu
 • Reklam
  SPOR HAYATINDA UNUTULMAMASI GEREKEN EN ÖNEMLİ NOKTALARDAN BAZILARI..

  • Kayıt ederek takip sağlama.

  Gelişiminizi kayıt altına alıp olası, kısa süreli hedefler koyarak spor hayatınızın devamlılığını sağlayabilirsiniz. Şöyle ki, her sporcu kendine göre bir başlangıç skorlarını yavaş yavaş ileriye taşımalı. Yeni başlayan bir sporcu her antrenmanda örneğin koşu olarak 1 km ile başlamışsa her antrenmanda üstüne 200 m mesafe eklemeli. 1-2 ay içerisinde kendisinin de rahat bir şekilde görebileceği bir ilerleme kat etmiş olur. Bu örnek her şekil antrenman için geçerlidir. İlerlemeyi görmek ve hissetmek sporcuya daha iyi bir motivasyon sağlar ve hayal ettiği formunu yakalamanın sadece hayalden ibaret olmadığını anlamasına yardımcı olur.

  • Eğlenmek ve Motivasyon

  Öncelikle hangi sporu yapıyorsanız yapın ilk olarak o sporu sevdiğinizden emin olun. Eğer gerçekten sevmediğiniz bir sporla uğraşıyorsanız bunun devamlılığı kesinlikle bozulacaktır. ‘Ben sporu sevdiğim için değil güzel görünmek için yapıyorum!’ diyen kişilere de önerim şu olsun. Ne için o spora başladığınızı kesinlikle unutmayın, unuttuğunuz an o spor size zor gelmeye ve anlamsız bir çileymiş gibi gelmeye başlayacaktır. Spor yapmak için spor yapanlara şu tavsiyelerde bulunayım. Öncelikle siz sporcu olmayı göze almış bireylersiniz. Çok kolay değil spor yapmak ama kolaylaştırmak sizin elinizde. Çalıştığınız ortamda bir partner yada birkaç arkadaşınızla beraber çalışmak işinize eğlence ve rekabet gibi güzel motivasyonlar sağlar. Bunun yanında hızlı ritmli veya size gaza getiren müzikleri dinlemek kesinlikle iyi birer motivasyon kaynağıdır. Gelelim güzel görünmek için spor yapanlara. Siz de her zaman motivasyonunuzu yükseklerde tutmalısınız . Kısa süreli hedefler sizin için en önemli motivasyondur. Tabi ki diğer arkadaşlar için söylediklerimiz sizler için de geçerli. En önemlisi de ağırlık çalışırken , koşu yaparken veya herhangi bir hareket yaparken en alt seviyeden başlamayı unutmayın. Yükseklerden başlarsanız alt yapınızda problemler olabilir ve gelişiminiz daha yavaş olur.

  • Sıfır Ego

  Arkadaşlar hangi sporu yaparsanız yapın, ne kadar iyi olursanız olun hiç fark etmez egonuzu hep alçaklarda tutun. Hem ahlaki olarak hemde sporda size katkısı büyük olacaktır. Yine ikiye ayıralım sporcuları, birinci grup yeni başlayanlar ikinci grup ise uzun süredir sporla uğraşan insanlar. Birinci gruptaki arkadaşlar spor yaparken hiçbir zaman etrafınızdakilerin sizin hakkında ne düşüneceğini önemsemeyin. Çünkü 6 ay sonra size şaşkınlıkla bakacak insanlar tam da o insanlardır. Tabi ki doğru ve düzenli spor yapmaya devam ederseniz, ‘ben bunu yapamam, başaramam’ demeyin. Her zaman alt düzeyden başlayın ki kaslarınız alışsın ve hareketi doğru yaptığınızdan emin olasınız. Bu şekilde başlarsanız ilerlemeniz ve gücünüz daha hızlı olacaktır. İkinci gruptaki arkadaşlara gelecek olursak, onlara da tavsiyem her zaman kendi sağlıklarını ön planda tutmaları. Kapasitenizi her seferinde aşırı zorlamak bünyenize iyi gelmeyebilir. O yüzden yüksek ağırlık az tekrar yöntemini uygularken sürekli max denemeleri yapmamalısınız.

                 Bu noktalara dikkat ederek hem sporumuzda devamlılığınızı, sağlığınızı korumayı sağlamış olursunuz..

  Reklam
 • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
  Evde Yapılabilecek Basit Egzersiz Hareketleri
  Evde Yapılabilecek Basit Egzersiz Hareketleri
  Kadınlara Sağlık için Spor ve Tavsiyeler
  Kadınlara Sağlık için Spor ve Tavsiyeler